درس 21 – صرف افعال بی قاعده در زبان آلمانی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش زبان آلمانی
 4. chevron_right
 5. آموزش آلمانی برای نوآموزان
 6. chevron_right
 7. درس 21 – صرف افعال بی قاعده در زبان آلمانی

به درس 21 از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در درس 16 نحوه صرف افعال با قاعده در زبان آلمانی را بررسی کردیم و اگر به یاد داشته باشید آنجا در مورد دسته ای از افعال صحبت کردیم که از قواعد گفته شده پیروی نمی کردند. در این درس می خواهیم در مورد افعال بی قاعده آلمانی و نحوه صرف کردن آنها صحبت کنیم.

افعال بی قاعده را در برخی از کتاب های گرامری به دو دسته متفاوت تقسیم می کنند:

افعال قوی (starken Verben): افعال قوی در واقع کاملا بی قاعده نیستند. این افعال تنها بخشی از قواعد صرف گفته شده در درس 16 را رعایت نمی کنند. افعال قوی بخش بسیار بزرگی از افعال بی قاعده زبان آلمانی را تشکیل می دهند. شما در درس قبل با یکی از افعال قوی آشنا شدید. فعل mögen یک فعل قوی است!

افعال کاملا بی قاعده (Unregelmäßige Verben): افعال کاملا بی قاعده رسما هیچ قانونی برای صرف ندارند. تعداد این افعال بسیار کم است (شاید کمتر از انگشتان دست). شما از قبل با یکی از پرکابردترین آنها آشنا شده اید. فعل sein یک فعل کاملا بی قاعده است.

 

صرف افعال بی قاعده

ما کار زیادی با افعال کاملا بی قاعده نداریم. در واقع در سطح اولیه ما تنها دو فعل کاملا بی قاعده مهم داریم (sein و haben) که به سادگی می توانیم صرف آنها را حفظ کنیم. پس در این درس بیشتر در مورد افعال قوی صحبت می کنیم.

پیش از شروع اول فعل lesen (خواندن) را صرف می کنیم:

ich les-e

du lies-t

er/sie/es lies-t

wir les-en

ihr les-t

sie les-en

با دقت به نحوه صرف فعل lesen نگاه کنید. همه چیز تقریبا درست است به جز دوم شخص و سوم شخص مفرد. در این بخش ها فعل از قاعده خارج شده و شکلی دیگر دارد. حالا فعل های دیگری را بررسی می کنیم:

 mögen

 essen  schlafen laufen

فعل

دوست داشتن

خوردن خوابیدن راه رفتن

معنی فارسی

 mag

 ess-e  schlaf-e  lauf-e

ich

 mag-st

 iss-t  schläf-st  läuf -st

du

 mag

 iss-t  schläf-t  läuf-t

er/sie/es

 mög-en

 ess-en  schlaf-en  lauf-en

wir

 mög-t

 ess-t  schlaf-t  lauf-t

ihr

 mög-en

 ess-en

 schlaf-en

 lauf-en

sie

 

به طریقه صرف این افعال هم دقت کنید. تقریبا همه افعال قوی ساختاری مشابه دارند. آنها تنها در دوم شخص مفرد و سوم شخص مفرد بی قاعده هستند، در برخی موارد این بی قاعدگی در مورد اول شخص مفرد هم صادق است (به mögen نگاه کنید!).

چطور افعال قوی را بشناسیم؟

کار خاصی نمی توانید در مورد افعال قوی انجام دهید. موضوع اصلی این است که چطور این افعال را شناسایی کنید. تعداد افعال قوی در زبان آلمانی محدود است و در همین سایت لیستی بزرگ داریم که تقریبا شامل همه آنها می شود. (اینجا می توانید لیست افعال بی قاعده را ببنید.)

در بیشتر لغتنامه های آلمانی وقتی یک فعل قوی را بررسی کنید حالت های صرف بی قاعده آن را رو به روی آن نوشته اند. همچنین میتوانید برای صرف افعال قوی از جدول های صرف فعل استفاده کنید.

 

تمرین: افعال زیر را صرف کنید، حالت های بی قاعده هر فعل رو به روی آن نوشته شده:

fahren (er/sie/es fährt, du fährst) / رانندگی کردن، با ماشین رفتن

brechen (er/sie/es bricht, du brichst ) / شکستن

geben (er/sie/es gibt, du gibst) / دادن

۱۹ دیدگاه. نظر بدهید

 • زهرا طباطبایی
  اکتبر 23, 2022 3:03 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید استاد واقعا از شما سباسگذارم من ماهها میشه که دارم جست و گریخته زبان المانی را از منفع های مختلف نکنه برداری میکردم و تو خونه کار میکردم جون هزینه ثبت نامها بقدری بلاست که برای ما امگان نداره به اون سمت بریم همیشه کلاقه میشدم از اینکه نمیدونستم از کجا و جطور شروع کنم هر جی هم میخوندم از لحاط روحی ارضا نمیشدم تا اینکه با استاد بزرگ اقای ملک بور و سایتشون اشنا شدم واقعا ممنون از شما من در مدت این دوماه که با شما و ویدیوهای شما دارم جلو میرم بقدری بیشرفت کردم که حتی خودمم باورم نمیشه واقعا از شما سباسکذارم انشاالله بایدار باشید واقعا ممنون و سباسگذارم از شما که تمام نکنه های ریز هم به ما گوش زد میکنید کاری که شما میکنید دلی بزرک میخواد برای انجامش که شما دارید این دل بزرک هر کسی نداره خیلیها فقط لب و دهن هستند اما شما با این دل برزکتون خوب حالی دارید به اونایی که دوست داره یادگیری هستند خوب حالی دارید میدید واقعا ممنون اول خداوند به همه شما دوستان سلامتی بده و بعد هر جی که دوست داشتید به شما بده انشاالله زنده و بایداز باشید دوستتون داریم یا علی

  پاسخ
 • عرض ادب و احترام
  بابت سایت آموزشی بسیار مفیدتون سپاسگزارم.
  برای امثال من که هیچ آشنایی با زبان آلمانی نداریم، خیلی کاربردی و آموزنده است.
  فقط یک مسأله وجود داره. دیکشنری با صدا تلفظ نمیکنه. یعنی صدا نداره. محبت میکنید اگه رسیدگی بفرمایید.
  شاد و پیروز باشید

  پاسخ
 • دوستان برا اینکه درسها رو راحت تر یاد بگیرید فیلمهای اموزشی رایگان خانم شهلا صدری رو دانلود کنید و ببینید اونوقت هر مشکلی داشتین رفع میشه

  پاسخ
 • سلام …
  تشکر از زحمات شما ..
  فعل laufen به معنای دویدن میباشد که اشنباها راه رفتن ترجمه شده .

  پاسخ
 • کاشکی برای هر جمله یا حرف یه تلفظ هم میذاشتین تا ادم یاد بگیره چطور تلفظ میشن! تو دیکشنریتون هم فقط برای فعل اصلی تلفظ هست و برای حالت های دوم و سوم شخص و غیره نیست

  پاسخ
 • با سلام و تشکر از سایت خوبتون یه سوال دارم اینکه اصلا چطور تشخیص بدهیم یک فعل با قاعده هس یا بی قاعده؟ اینکه در نگاه اول متوجه بشیم این یک فعل قوی هس و باید متفاوت با یک فعل ضعیف صرف بشه؟

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  لطفا درس ها را راحت تر کنید
  کمی نه خیلی کمی سخت است با تشکر

  پاسخ
  • سعی می کنیم در درس های جلوتر باز به موضوعات اولیه بپردازیم تا در صورتی که در اینجا متوجه نکاتی نشده بودید آنها را بهتر بفهمید.

   پاسخ
 • با تشکر و خسته نباشید.
  بعد از صرف فعل lesen(خواندن) این فعل را lessen نوشتید.

  پاسخ
 • tres bien!

  پاسخ
 • نعیم جعفرزاده
  مارس 13, 2017 5:26 ب.ظ

  Vielen Dank, sehr, sehr gute Hilfe ist sehr gut und hat eine große Erklärung.

  پاسخ
 • شما عالی هستید
  سپاس از زحماتتان

  پاسخ
 • ضمن تشکر و خسته نباشید
  اسپل دوم شخص مفرد رانندگی کردن du fährst است.

  پاسخ
 • fahren
  ich fahre
  du fährst
  er fährt
  wir fahren
  ihr fahrt
  sie fahren

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.