درس 21 – صرف افعال بی قاعده در زبان آلمانی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزش زبان آلمانی
  4. chevron_right
  5. آموزش آلمانی برای نوآموزان
  6. chevron_right
  7. درس 21 – صرف افعال بی قاعده در زبان آلمانی

به درس 21 از مجموعه آموزش زبان آلمانی برای نوآموزان خوش آمدید. در درس 16 نحوه صرف افعال با قاعده در زبان آلمانی را بررسی کردیم و اگر به یاد داشته باشید آنجا در مورد دسته ای از افعال صحبت کردیم که از قواعد گفته شده پیروی نمی کردند. در این درس می خواهیم در مورد افعال بی قاعده آلمانی و نحوه صرف کردن آنها صحبت کنیم.

افعال بی قاعده را در برخی از کتاب های گرامری به دو دسته متفاوت تقسیم می کنند:

افعال قوی (starken Verben): افعال قوی در واقع کاملا بی قاعده نیستند. این افعال تنها بخشی از قواعد صرف گفته شده در درس 16 را رعایت نمی کنند. افعال قوی بخش بسیار بزرگی از افعال بی قاعده زبان آلمانی را تشکیل می دهند. شما در درس قبل با یکی از افعال قوی آشنا شدید. فعل mögen یک فعل قوی است!

افعال کاملا بی قاعده (Unregelmäßige Verben): افعال کاملا بی قاعده رسما هیچ قانونی برای صرف ندارند. تعداد این افعال بسیار کم است (شاید کمتر از انگشتان دست). شما از قبل با یکی از پرکابردترین آنها آشنا شده اید. فعل sein یک فعل کاملا بی قاعده است.

 

صرف افعال بی قاعده

ما کار زیادی با افعال کاملا بی قاعده نداریم. در واقع در سطح اولیه ما تنها دو فعل کاملا بی قاعده مهم داریم (sein و haben) که به سادگی می توانیم صرف آنها را حفظ کنیم. پس در این درس بیشتر در مورد افعال قوی صحبت می کنیم.

پیش از شروع اول فعل lesen (خواندن) را صرف می کنیم:

ich les-e

du lies-t

er/sie/es lies-t

wir les-en

ihr les-t

sie les-en

با دقت به نحوه صرف فعل lesen نگاه کنید. همه چیز تقریبا درست است به جز دوم شخص و سوم شخص مفرد. در این بخش ها فعل از قاعده خارج شده و شکلی دیگر دارد. حالا فعل های دیگری را بررسی می کنیم:

 mögen

 essen  schlafen laufen

فعل

دوست داشتن

خوردن خوابیدن راه رفتن

معنی فارسی

 mag

 ess-e  schlaf-e  lauf-e

ich

 mag-st

 iss-t  schläf-st  läuf -st

du

 mag

 iss-t  schläf-t  läuf-t

er/sie/es

 mög-en

 ess-en  schlaf-en  lauf-en

wir

 mög-t

 ess-t  schlaf-t  lauf-t

ihr

 mög-en

 ess-en

 schlaf-en

 lauf-en

sie

 

به طریقه صرف این افعال هم دقت کنید. تقریبا همه افعال قوی ساختاری مشابه دارند. آنها تنها در دوم شخص مفرد و سوم شخص مفرد بی قاعده هستند، در برخی موارد این بی قاعدگی در مورد اول شخص مفرد هم صادق است (به mögen نگاه کنید!).

چطور افعال قوی را بشناسیم؟

کار خاصی نمی توانید در مورد افعال قوی انجام دهید. موضوع اصلی این است که چطور این افعال را شناسایی کنید. تعداد افعال قوی در زبان آلمانی محدود است و در همین سایت لیستی بزرگ داریم که تقریبا شامل همه آنها می شود. (اینجا می توانید لیست افعال بی قاعده را ببنید.)

در بیشتر لغتنامه های آلمانی وقتی یک فعل قوی را بررسی کنید حالت های صرف بی قاعده آن را رو به روی آن نوشته اند. همچنین میتوانید برای صرف افعال قوی از جدول های صرف فعل استفاده کنید.

 

تمرین: افعال زیر را صرف کنید، حالت های بی قاعده هر فعل رو به روی آن نوشته شده:

fahren (er/sie/es fährt, du fährst) / رانندگی کردن، با ماشین رفتن

brechen (er/sie/es bricht, du brichst ) / شکستن

geben (er/sie/es gibt, du gibst) / دادن

۱۸ دیدگاه. نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.