ضمایر اشاره در زبان روسی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش زبان روسی
 4. chevron_right
 5. گرامر زبان روسی
 6. chevron_right
 7. ضمایر اشاره در زبان روسی

ضمایر اشاره همانطور که اسمشان مشخص است واژه هایی هستند که برای اشاره به افراد یا اشیا مورد استفاده قرار می گیرند. در زبان فارسی ما دو ضمیر اشاره “این” و “آن” را داریم که هر یک دارای شکل جمع هم هستند. در زبان روسی هم ساختار مشابهی داریم در این مورد داریم.

ضمیر اشارهэтот  برای اشاره به اشیا و افراد نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد و مشابه “این” در فارسی است. در مقابل ضمیر اشاره тот برای اشاره به اشیا و افراد دورتر مورد استفاده قرار می گیرد و مشابه “آن” در فارسی است.

در زبان روسی ضمایر اشاره هم با توجه به جنسیت، حالت و مفرد/جمع بودن اسمی که به آن اشاره می کنند تغییر می کنند در واقع صرف می شود. به مثال های زیر توجه کنید:

этот паспорт (این گذرنامه)
эта лампа (این چراغ)
эти билеты (این بلیط ها)

همانطور که می بینید ضمیر اشاره этот با توجه به اسمی که به آن اشاره کرده تغییر کرده. جداول زیر طریقه صرف ضمایر اشاره را نشان می دهد. توجه داشته باشید که در حالت مفعولی مستقیم یا  Accusative ضمیر با توجه به قوانین جاندار با بی جان بودن اسم مشخص می شود:

Этот
حالت

مفرد

جمع
مذکر  خنثی مونث
Nom этот это эта эти
Gen этого этой этих
Dat этому этой этим
Acc Nom/Gen это эту Nom/Gen
Ins этим этой этими
Prep этом этой этих
Тот
حالت مفرد جمع
مذکر  خنثی مونث
Nom тот то та те
Gen того той тех
Dat тому той тем
Acc Nom/Gen то ту Nom/Gen
Ins тем той теми
Prep том той тех

لینک های مفید

۴ دیدگاه. نظر بدهید

 • با سلام
  دروس گرامری خیلی مرتب و با طبقه بندی منظم در سایت قرار گرفتند و من خودم به شخصه واقعا خیلی استفاده بردم از بخش گرامر زبان روسی و تمام درس های اون رو ریز به ریز خوندم. کاملا مفید بود اما یک مشکل خیلی بزرگی وجود داشت که منجر شد مطالعه زبان روسی من متوقف بشه و اون مساله اینه که گرامر روسی تون خیلی ناقصه از طرفی سایت های دیگه به مرتبی سایت شما گرامر رو قرار ندادند که ارزش مطالعه داشته باشه. البته دروسی که قرار دادید هر کدوم کامل هستند ولی منظورم این هست که تعداد دروس خیلی کمه. مثلا هیچ درسی برای بررسی زمان افعال یعنی گذشته، حال و آینده وجود نداره یا در هیچ درسی نحوه ساختن امر و نهی توضیحی داده نشده و یا انواع حالات افعال و…
  خواستم ببینم ممکنه که این مطالب رو قرار بدید تا بخش گرامرتون برای مطالعه کامل بشه؟
  ممنون

  پاسخ
 • با سلام و عرض خسته نباشید
  قبل از هرچیز از اینکه مطالب که در سایت قرار می دهید بسیار روان وساده بیان میشوند تشکر میکنم فقط کاش تلفظ لغات رو هم قرار بدید
  یه خواهش دیگه ای که داشتم اگه امکانش هست فرمول کلی جمله بندی در زبان روسی رو در زمان های مختلف در مقایسه با زبان فارسی رو بیان کنید ممنون میشم( مثلا:فاعل+ فعل+…)
  با تشکر

  پاسخ
 • با سلام و عرض خسته نباشید
  قبل از هرچیز از اینکه مطالب که در سایت قرار می دهید بسیار روان وساده بیان میشوند تشکر میکنم فقط کاش تلفظ لغات رو هم قرار بدید
  یه خواهش دیگه ای که داشتم اگه امکانش هست فرمول کلی جمله بندی در زبان روسی رو در زمان های مختلف در مقایسه با زبان فارسی رو بیان کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • به فرمول و ساختار جمله بندی هم در زمانش خواهیم رسید. متاسفانه گفتن ساختار جمله بندی بدون آشنایی اولیه با صرف افعال یا حالت ها ممکن نیست پس ابتدا مسائل پایه مورد اشاره قرار گرفته.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.