بررسی کتاب‌های سری American English File

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. زبان های خارجی
 4. chevron_right
 5. بررسی کتاب‌های سری American English File

متود امریکن انگلیس فایل مجموعه کتاب 6 جلدی برای آموزش زبان انگلیسی آمریکایی است که برای نوجوانان و بزرگسالان طراحی شده است. هر مجموعه شامل یک کتاب دانش‌آموز، یک کتاب کار، فایل‌های صوتی، فایل‌های ویدیویی و نرم‌افزار آموزشی است. علاوه بر اینها، کتاب کار و فیلم کوتاه و ویدیوهای آموزشی بیشتری به صورت آنلاین نیز در اختیار زبان‌آموزان قرار گرفته است. انتشارات آکسفورد نسخه دوم این مجموعه را در سال 2013 وارد بازار کرده است. این متود برای سطح مبتدی (starter) تا سطح پیشرفته (C1) طراحی شده است (از A1 تا C1). مولفین اصلی این کتاب کریستینا لاتام کونیگ، کلایو اکسدن هستند که همراه دو نفر دیگر این کتاب را تالیف کردند. رویکرد آموزشی کتاب “زبان + انگیزه = فرصت” است. به دلیل وجود دروس واژگان، دستور و تلفظ، زبان‌آموزان قادر خواهند بود پایه خود را از ابتدای کار قوی کنند و قدم به قدم پیش بروند.

تنوع زیادی از منابع آنلاین باعث جذابیت و تعامل هرچه بیشتر زبان‌آموز با پروسه یادگیری می‌شود. این کتاب هم مناسب تدریس در کلاس درس و هم مناسب خودخوانی است. لازم به ذکر است که تاکید اصلی این متود تقویت مهارت گفتاری و مکالمه است.

ویژگی‌های اصلی کتاب

 • پوشش دادن سطح آموزشی از مبتدی تا پیشرفته
 • منابع و محتوای جدید با موضوعاتی نو
 • ویدیوهای مربوط به هر فصل با سناریوهایی شبیه زندگی روزمره
 • آموزش واژگان، دستور و تلفط در هر درس
 • داشتن تمارین آنلاین با قابلیت تصحیح کردن
 • سی دی نرم‌افزار آموزشی حاوی تمرین و برگه‌های امتحانی آماده جهت آزمون و ارزیابی

مشخصات جلدهای کتاب

هر جلد از کتاب‌ها شامل 10 یا 12 درس است که هر کدام از درس‌ها خود به درس A و B تقسیم می‌شود. هر کدام از درس‌های آ و ب شامل دروس واژگان، دستور و تلفظ هستند.

درس A

هر درس با یک مکالمه یا درس واژگان شروع می‌شود. پس از آموزش واژگان، درسی از دستور زبان است که فقط چند تمرین برای زبان‌آموز ارائه می‌شود و او به بانک دستورزبان در پشت کتاب ارجاع داده می‌شود. در قسمت بانک گرامر، هر درس به صورت جزئی و با جدول و کادر آموزش داده می‌شود. بعد از آن درس واژگان یا گاهی درس مکالمه (Speaking) آورده می‌شود. در قسمت واژگان نیز مشابه دستورزبان، زبان‌آموز به بانک واژگان در انتهای کتاب ارجاع داده می‌شود و در آن قسمت با تصویر و مثال، واژه‌ها آموزش داده می‌شود. واژه‌ها به صورت موضوعی طبقه‌بندی می‌شوند.

قسمت بعدی تلفظ است. این کتاب بر تلفظ تاکید زیادی دارد و در هر درس یک نکته تلفظی به زبان‌آموز ارائه می‌شود.

درس B

درس ب با آموزش واژگان آغاز می‌شود و بعد از آن با یک تمرین درک شنیداری، مهارت زبان‌آموز در یادگیری آن واژگان سنجیده می‌شود. درس بعدی دستور زبان است که یا مکمل درس دستور در بخش آ است یا درس جدید ولی مرتبطی با درس اول است. بعد از آن چند تمرین برای آشنایی بیشتر زبان‌آموز با دستور جدید داده می‌شود. سپس یک درس تلفظ دیگر همراه با تمرین‌های شنیداری به زبان‌آموز ارائه می‌شود.

بعد از آن درس، نوبت به درس گوش دادن و صحبت کردن می‌رسد که معمولا با یک یا دو تمرین شنیداری سعی می‌کند مهارت زبان‌آموز را در واژگان و دستور زبان و تلفظ یاد گرفته شده بسنجد. بعد از اتمام این بخش‌ها، درسی به نام انگلیسی کاربردی (Practical English) ارائه می‌شود. در این درس زبان‌آموز باید ویدیوی آموزشی مربوط به هر فصل را تماشا و تمرین‌های صوتی آن را حل کند. این درس هم مانند دو درس قبل، آموزش واژگان (رجوع به بانک واژگان)، تمرین شنیداری و گفتاری دارد. بعد از هر دو درس یک آزمون مرور و بازخوانی در کتاب آماده شده است تا زبان‌آموز بتواند مهارت خود را پله به پله بسنجد و پیش برود.

نقاط قوت کتاب

 • گرافیک بسیار جذاب و تصاویر بسیار زیبا که به زیبایی بصری کتاب افزوده است.
 • داشتن بانک واژگان و بانک دستور زبان که به صورت یک جزوه آماده و نظام‌مند است و یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کتاب محسوب می‌شود.
 • موضوعات نو و جذاب که کمتر روی آنها کار شده است.
 • داشتن ویدیوهای آموزشی با کیفیت بالا و با موضوعات کاملا کاربردی
 • تنوع بالای تمرین‌های مهارت شنیداری و نقش موثر آنها در تقویت این مهارت در زبان‌آموز
 • تاکید زیاد کتاب روی بعد تلفظ که از مشخصه‌های اصلی این کتاب است.
 • این کتاب برای تقویت مکالمه ایده‌آل است.
 • این مجموعه در سطح‌های بالاتر زبان‌آموز را با انگلیسی محاوره‌ای، اصطلاحات و گفتار روزمره آشنا می‌کند.

نقاط ضعف

 • ثابت نبودن شیوه ارائه درس‌ها (برای مثال یک درس با مکالمه، یک درس با واژگان و یک درس با تمرین شنیداری شروع می‌شود.
 • این کتاب در سطح‌های اولیه تاکیدی بر مهارت خواندن و نوشتن ندارد.
 • در سطوح بالاتر که متن‌های خواندن در دروس جای می‌گیرد، متن‌ها نسبتا سنگین هستند و واژگانی که دارند عموما سنخیتی با تم اصلی فصل خود ندارند.

نتیجه‌گیری

در مجموع می‌توان این کتاب را گزینه ایده‌آلی برای تقویت مهارت حرف زدن و گوش دادن دانست. تاکید فراوان کتاب بر دروس تلفظ و تمرین‌های متنوع و جذاب مهارت شنیداری و گفتاری می‌تواند قدم به قدم قدرت حرف زدن و درک مطلب زبان‌آموز را بالا ببرد. می‌توان از یک تا پنج به این کتاب امتیاز 4 داد.

۴ دیدگاه. نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.